آموزش افزایش سرعت سایت

سرعت وبسایت یکی از عوامل مهم هم برای موتورهای جستجو و هم برای بازدیدکنندگان است.
اگر مدت زمانی که طول میکشد وبسایت شما لود شود زیاد باشد همانطور که بازدیدکنندگان آن را نمی پسندند ، موتورهای جستجو نیز نخواهند پسندید و آن را پس میزنند.پس سرعت سایت برای سئو و بهینه سازی وبسایت امری حیاتی و مهم به شمار می آید.
اولین و مهمترین چیزی که مورد اهمیت است HTTP Requsets می باشد.
به بیان ساده به درخواست هایی که مرورگر شما میفرستد و وب سرور جوابش رو ارسال می کند ، Http request می گوییم. مثلا مرورگر شما به وب سرور می گوید که فایل home.html رو برای من بیار و وب سرور هم اگه اون فایل موجود باشد ، به شما نمایش می دهد.
هر چه تعداد این درخواست ها به وب سرور کمتر باشه ، کاملا مشخص که سرعت لود وبسایت بالا می رود.
حالا ما میخواهیم ببینیم چه کاری باید انجام بدیم تا تعداد Http Requests رو به حداقل برسونیم.
در سئو به این موضوع Minimize ( مینی مایز ) کردن می گوییم.( Minimize Http Requests )
% زمان لود یک وبسایت صرف دانلود کردن اجزای مختلف یک صفحه نظیر عکس ها و فایل های css و js و flash و غیره می شود و برای هر کدوم از این ها یک Http Request ایجاد می شود پس هرچه تعداد این موارد ( همون عکس ها و … ) روی وبسایت بیشتر باشد ، زمان بیشتری طول می کشد تا وبسایت به صورت کامل لود شود.
راه حل ها را می توان به صورت زیر عمل کرد :


1- استفاده از css به جای عکس ها

مثلا دیده شده فوتر ( footer ) و هدر ( header ) بعضی از سایت ها کاملا به صورت عکس می باشد! در صورتی که ما می توانیم با استفاده از css چیز بهتری تولید کنیم اینگونه علاوه بر زیبایی ، تعداد Http Request رو هم کمتر کردیم. و حجم صفحه سایت کاهش می یابد.

2- یکی کردن ( combine ) تمامی فایل های js/css و تبدیل تمامی آن ها به یک فایل js/css

مثلا در سایت شما سه تا فایل css به نام های first و second و third وجود دارد. بیاین و یک فایل به اسم main.css بسازین و تمامی کدهای اون سه فایل رو در این فایل کپی کنید. حالا لینک فایل های css که در قالبتون هستند رو خذف کنید و جای لینک فایل main.css رو قرار دهید. این گونه تعداد Http Requests از سه به یک کاهش خواهد یافت، مشابه این عمل را با فایل js. تکرار می کنیم. به همین صورت تعداد زیادی از Http Requests کاهش خواهد یافت.

3- استفاده از Css Sprite

با استفاده از css sprite می توانیم تعداد http request ها رو کم کنیم.
در واقع ما با css sprite چند عکس رو به یک عکس تبدیل میکنیم. مثلا اگر پنج تا عکس رو به یک عکس تبدیل کنیم و بعدا فقط از اون عکس استفاده میکنم ( اینگونه تعداد http request ها از پنج عدد به یکی عدد می رسد ) اگه سایت شما از تعداد عکس زیادی استفاده میکند این ترفند کمک زیادی به سایت خواهد کرد.