آموزش آنالیز سایت GTmetrix

سایت Gtmetrix ابزاری است، که به شما کمک می کند تا وضعیت سرعت سایت شما در چه وضعیتی قرار دارد.
وارد سایت Gtmetrix.com شوید و آدرس سایت خود را مشابه شکل زیر وارد کنید:

آموزش آنالیز سایت GTmetrix


این ابزار سایت شما را در چند جهت مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد که شامل، مدت زمان لود صفحه سایت ،مقدار حجم صفحه سایت، تعداد در خواست های سایت به سرور، که در نهایت امتیاز سایت شما در 2 بخش PageSpeed Score و YSlow Score مورد ارزیابی قرار می گیرد.
برای نمونه سایت طراحی سایت راویان نسل نو را مورد ارزیابی قرار می دهیم :

آموزش آنالیز سایت GTmetrix


PageSpeed Score : میانگین متوسط نمره 71 می باشد، هر چقدر نمره سایت شما به 100 نزدیکتر باشد سرعت سایت شما بالاتر خواهد بود، ملاک های اصلی این آیتم شامل :

1-فعال کردن Leverage browser caching سایت در web.config

2-فعال کردن Enable gzip compression در هاست سایت

3-Optimize images ، این پیغام به شما می گوید که عکس های سایت را بهینه کنید.

4-Avoid bad requests ، این پیغام نشان دهنده این است که آدرسی در سایت شما تعریف شده است که فایل آن وجود ندارد.

5-Serve scaled images ، این پیغام نشان دهنده این است عکس هایی در سایت شما وجود دارد که با سایز بزرگی بارگزاری شده است، که می توانید سایز آن را کاهش دهید.

6-Defer parsing of JavaScript ، این پیغام به شما می گوید که در سایت شما تعداد زیادی فایل جاوا اسکریپت مشابه و اظافی لود می شود، که با بازنویسی آن می توانید حجم صفحه را کاهش دهید.

7-Minify JavaScript ، این آیتم به شما می گوید شما می توانید فایل های جاوا اسکریپت را به حالت فشرده تبدیل کرده و حجم فایل ها را و در نهایت حجم لود صفحه را کاهش دهید.

8-Minify CSS ، این پیغام مشابه آیتم قبلی شما می باشد، که شما می توانید با فشرده کردن فایل های سی اس اس سرعت بارگزاری صفحه را افزایش دهید.

YSlow Score : میانگین متوسط نمره 69 می باشد، هر چقدر نمره سایت شما به 100 نزدیکتر باشد سرعت سایت شما بالاتر خواهد بود، ملاک های اصلی این بخش شامل :

1-Make fewer HTTP requests ، شاید مهمترین ملاک این بخش تعداد در خواست های سایت باشد، که هر چقدر تعداد در خواست ها سایت کمتر باشد، حجم سایت و زمان لود سایت کاهش یافته و در نهایت باعث افزایش سرعت سایت می شود. چه کارهایی انجام دهیم تا تعداد requests ها کاهش یابد:
- استفاده از فونت به جای استفاده از آیکن، بهتر است به سایت fontawesome.io مراجعه کنید.
- استفاده از css sprites، یعنی به جای استفاده از چند عکس از یک عکس استفاده کنیم.
- یکی کردن فایل های css، اگر سایت شما 4 فایل css را فراخوانی می کند، شما می توانید با یکی کردن این فایل ها، 4 فایل را به 1 فایل css تبدیل کنید.
- یکی کردن فایل های js، این بخش مشابه بخش قبلی می باشد ، که با یکی کردن فایل ها می توانید تعداد در خواست های سایت را کاهش دهید.
- در صفحه خود به هیچ عنوان از css و js به عنوان inline استفاده نکنید.

2-فعال کردن Use a Content Delivery Network (CDN) سایت

Fully Loaded Time : متوسط زمان به طور کامل لود 8.6s می باشد.

Total Page Size : متوسط مجموع اندازه صفحه 2.61MB می باشد.

Requests : تعداد درخواست‌هایی که به سرور برای بارگزاری قسمت‌های گوناگون سایت ارسال می شود (متوسط تعداد درخواست 87 می باشد)